Webinaria, debaty, warsztaty na Open Access Week 2012

Karolina Grodecka

03.10.2012

Międzynarodowy Tydzień Open Access będzie obchodzony od 22 do 28 października. Polska już po raz czwarty bierze udział w tym przedsięwzięciu. AGH w tym roku ponownie włączy się aktywnie w obchody, organizując webinarium na temat “Otwartych zasobów edukacyjnych dla pracowników naukowych”, przygotowując plakat oraz mini-ulotki i wlepkina obchody Tygodnia.

Tegoroczny Tydzień OA zapowiada się, jak co roku bardzo ciekawie. Poza webinarem AGH, odbędą się jeszcze dwa takie wykłady online. Pierwsze poświęcone transformacji czasopism tradycyjnych do postaci elektronicznej otwartej (Bożena Bednarek Michalska, UMK), drugie na temat wzrostu cytowań w modelu publikacyjnym open access (Anna Wałek, Biblioteka Politechniki Wrocławskiej). Obok wykładów, dwie debaty o otwartej nauce i nowych modelach komunikacji w Łodzi i Toruniu, warsztaty w Poznaniu na temat projektu i wdrożenia repozytorium uczelnianego. W listopadzie ukażą się dwa numery tematyczne poświęcone tematyce otwartości: Forum Akademickie (o open access), Biuletyn EBIB (o e-nauce).

Webinarium na temat “Otwartych zasobów edukacyjnych dla pracowników naukowych” organizowany przez AGH odbędzie się 25 października w godz. 15:00-16:30. Link zostanie podany wkrótce.

Sponsorem wielu wydarzeń OAW w Polsce jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowy opis obchodów wraz z linkami do wykładów i programów debat na stronie EBIB-u – koordynatora Tygodnia oraz stronie Koalicji Otwartej Edukacji.