Organizatorzy


XI Konferencja eTEE Dydaktyka i Technologia
18-19 września w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Zależy nam na stworzeniu przestrzeni do rozmowy o dydaktyce akademickiej i technologiach. Chcemy wspierać wymianę doświadczeń i praktyk, dzielić się trudnościami i dyskutować nad jakościową zmianą dydaktyki akademickiej, ze szczególnym uwzględnieniem STEM.
Podczas Konferencji spotkacie Koła Naukowe:
AGH Solar Boat to interdyscyplinarne koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszające studentów z pasją do nowoczesnych technologii i z różnorodnych dziedzin inżynierii. Od 2015 roku zespół aktywnie pracuje nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ekologicznego transportu wodnego, projektując i budując zeroemisyjne łodzie napędzane energią słoneczną.
Misją AGH Solar Boat jest promowanie zrównoważonego rozwoju oraz upowszechnianie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w inżynierii morskiej. Członkowie koła łączą swoje kompetencje w zakresie elektroniki, informatyki, mechaniki, automatyki i zarządzania projektami. Ich innowacyjne podejście i profesjonalizm zostały docenione na arenie międzynarodowej, czego dowodem są sukcesy odniesione m.in. podczas prestiżowych zawodów w Monako i Stanach Zjednoczonych.
W dorobku zespołu znajduje się m.in. “Baśka” – pierwsza solarną łódź AGH Solar Boat, która odniosła sukces na międzynarodowych zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge. Jej następczynią jest “Celka” – jednostka zbudowana na bazie doświadczeń z poprzedniego projektu, udoskonalona pod względem konstrukcyjnym i napędowym. W 2024 roku zajęła 3. miejsce w zawodach Monaco Energy Boat Challenge oraz 1. miejsce podczas Sardinia Innovative Boat Week 2024
Obecnie koło pracuje nad projektem „Delta” – wyścigową łodzią solarną. Nowa jednostka powstaje z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów kompozytowych, co uczyni ją szybszą, lżejszą i jeszcze bardziej efektywną energetycznie.
AGH Solar Boat rozwija również autonomiczne jednostki pływające. Pierwszą z nich był “R.O.B.U.R.” – pionierski projekt autonomicznej łodzi badawczej w Polsce, nagrodzony wyróżnieniem Jury podczas zawodów RoboBoat. Kolejnym krokiem była “Barka” – wyposażona w autorską sieć neuronową oraz system wizyjny, zdolna do samodzielnego wykonywania pomiarów środowiskowych, takich jak badanie zanieczyszczeń wód. Jej modułowa konstrukcja umożliwia elastyczne dostosowanie do różnych zadań badawczych. “Barka” została nagrodzona za najlepszą konstrukcję łodzi autonomicznej na zawodach RoboBoat w 2023 roku, a w 2024 i 2025 roku stanęła na podium.
Koło Naukowe AGH Eko-Energia zostało założone w 2007 roku z inicjatywy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Koło zrzesza wielu aktywnych studentów z różnych wydziałów, a jego głównym obszarem działalności są projekty naukowo-badawcze z zakresu energetyki odnawialnej, elektromobilności oraz nowoczesnych technologii. Opiekunem Koła jest mgr inż. Maciej Żołądek z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Wydziału Energetyki i Paliw. Jedne z najbardziej imponujących dotychczasowych projektów to skonstruowane w całości przez nas to dwie, innowacyjne turbiny wiatrowe – WINDY i HALYNA. WINDY wyróżnia się zastosowaniem dyfuzora o zmiennej średnicy, który pozwala na maksymalizację produkcji energii elektrycznej. Kolejna turbina wyróżnia się dzięki posiadaniu, aż trzech generatorów, które pozwalają na pracę turbiny na szerszym zakresie prędkości wiatru. Aktualnie realizujemy największe, do tej pory przedsięwzięcie – projekt „PERŁA”, czyli czteroosobowy samochód elektryczny zasilany wspomagany energią słoneczną, którego konstrukcja praktycznie w całości zostanie wykonana przez nas z materiałów kompozytowych . Pojazd konstruowany jest celem wystąpienia w międzynarodowych zawodach samochodów solarnych w Australii oraz Belgii. „PERŁA” będzie stanowić innowacyjne podejście do przyszłości transportu – elektromobilności. Projekty Koła Eko-Energia cieszą się dużym uznaniem, czego dowodem jest realizacja licznych grantów przyznawanych przez Fundację BOŚ, czy firmę ArcelorMittal oraz niejednokrotne zdobycie Strategicznego Grantu Rektora AGH. Odnieśliśmy wiele sukcesów, m.in. zdobywając I miejsce w kategorii Ecology w Ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS, I miejsce w kategorii Koło Roku oraz tytuł Projektu Roku w Ogólnopolskim konkursie StRuNa, I miejsce w kategorii Innowacja i Nowe Technologie w Ekologii i Ochronie Środowiska w konkursie KoKoN oraz tytuł EKOinnowacyjne Koło Naukowe konkursu EKOinnowatorzy. Ponadto uczestniczymy w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach, przykładowo szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit, gdzie odbyła się premiera naszej turbiny HALYNA.
Koło Naukowe Integra od ponad 10 lat działa przy katedrze Automatyki i Robotyki na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na AGH. Jego główną działalnością jest tworzenie oraz ciągłe udoskonalanie robotów mobilnych i autonomicznych. Zrzeszamy studentów z całej uczelni, którzy dzięki aktywnej pracy przy różnych projektach mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Jednakże nasze Koło nie zajmuje się wyłącznie działalnością naukową. Integra co roku organizuje również Festiwal Robotyki Robocomp. Oprócz tego bierzemy aktywny udział w wielu konferencjach i warsztatach, na których prezentowaliśmy nasze projekty. Koło aktywnie uczestniczy także w akcjach charytatywnych, takich jak Szlachetna Paczka, czy Przyłbica dla Medyka – AGH.
Studenckie Koło Naukowe AVADER powstało na przełomie 2014/2015 roku i działa przy Zespole Wbudowanych Systemów Wizyjnych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Nasze zainteresowania obejmują wbudowane systemy wizyjne i sprzętową akcelerację algorytmów wizyjnych. Realizujemy badania i projekty związane z samochodami i dronami autonomicznymi jak i również z czujnikami LiDAR, kamerami zdarzeniowymi oraz obliczeniami neuromorficznymi i sztuczną inteligencją. Przy pracach często wykorzystujemy układy reprogramowalne FPGA, układy Zynq lub embedded GPU. Nasi członkowie biorą udział z konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. NOKIA FPGA Hackathon lub Xilinx Open Hardware, a także w konferencjach naukowych. Wspieramy również studentów przy realizacji ich prac inżynierskich oraz magisterskich.
Głównym celem działalności Koła Naukowego Creative jest umożliwienie ambitnym studentom rozwijania swoich zainteresowań. Zajmujemy się wieloma dziedzinami, w których wykorzystywana jest informatyka. Realizujemy przede wszystkim tematy związane z materiałoznawstwem, mechaniką, informatyką techniczną, robotyką czy systemami wspomagającymi osoby niepełnosprawne, ale również inne powiązane z pasjami członków naszego Koła Naukowego. Pomagamy w organizacji Dni Otwartych AGH, Konferencji Studenckich Kół Naukowych oraz innych wydarzeń naukowych i kulturalnych. Organizujemy również liczne spotkania i wyjazdy do zakładów przemysłowych. Bierzemy czynny udział w życiu społeczności studenckiej i akademickiej.
AGH Space Systems to koło naukowe, które rozwija technologie kosmiczne oraz rozpowszechnia wiedzę o nim. Obecnie zrzesza ponad 150 studentów, którzy podzieleni są na cztery sekcje. Sekcja Łazika, która zajmuje się rozwojem łazika Kalman, który zdobył 1 miejsce na zawodach University Rover Challenge 2024 oraz Australian Rover Challange 2025. Zespół jest odpowiedzialny za każdy element konstrukcji – od projektu do w pełni funkcjonalnego łazika, przystosowanego do trudnych warunków i wykonywania skomplikowanych zadań konkursowych. Sekcja Rakiet to najdłużej działająca sekcja, której udało się skonstruować 8 rakiet. Obecnie prowadzi pracę nad Turbulencją, czyli pierwszą w Polsce rakietą studencką na paliwo ciekłe. Aby rakieta, mogła wznieść się na kilka kilometrów w górę, wymagany jest nie tylko przemyślany projekt i wykonanie, ale również liczne testy i próby, które są nieodłączną częścią pracy tej sekcji. Sekcja Eksperymentów Rakietowo-Balonowych, mimo bycia najmłodszą sekcją, działa bardzo prężnie, pracując nad projektami umożliwiającymi życie stworzeń i człowieka w kosmosie. Projekt GraviTE, wygrywając konkurs DirectionSpace, dostał zezwolenie na lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Sekcja Marketingu i Logistyki jest odpowiedzialna za promocję projektów koła oraz wspiera inne sekcje w osiąganiu kosmicznych. Dba o komunikację z partnerami, media społecznościowe oraz relacje zewnętrzne, które umożliwiają rozwój całego koła.
Koło Naukowe AGH Racing działa od 2012 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jesteśmy grupą ambitnych studentów, którzy co roku projektują i konstruują bolidy klasy Formula Student, rywalizując w prestiżowych zawodach inżynierskich dla studentów uczelni technicznych na całym świecie. Regularnie dumnie reprezentujemy zarówno naszą uczelnię, jak i Polskę na arenie międzynarodowej.
Koło Naukowe Ceramika Artystyczna jest kołem działającym na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Naszą działalność rozpoczęliśmy w roku 2014. Jesteśmy przekonani o zapotrzebowaniu w przemyśle na inżynierów, którzy potrafią łączyć sztukę projektowania wyrobów ceramicznych z wiedzą technologiczną. Naszym celem jest zapoznanie członków koła z praktycznym podejściem do ceramiki. Chcielibyśmy, aby studenci mieli możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy na studiach w praktyce.
Projekt E-Moto AGH koordynowany jest przez Studenckie Koło Naukowe Mechaników z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, które zajmuje się konstrukcją i układem napędowym motocykla oraz częścią mechaniczną. Projekt wspierany jest przez Studenckie Koło Naukowe Hydrogenium z Wydziału Energetyki i Paliw, któro odpowiedzialne jest za układ zasilania, a Koło Naukowe Spectrum z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji zajmuje się dedykowanym oprogramowaniem i komunikacją bezprzewodową.