Co robimy

Meet-up


Meet-up: spotkania dydaktyków AGH


Meet-up oznacza po prostu Spotkanie – czyli przestrzeń na rozmowę o sprawach ważnych dla dydaktyków. Inauguracja projektu miała miejsce, gdy mierzyliśmy się z wybuchem pandemii i takich spotkań potrzebowaliśmy szczególnie. O całej tej fascynującej historii meet-upów możesz przeczytać więcej w naszej publikacji.

Tymczasem w roku akademickim 2022/2023 chcemy zaproponować Ci pracę nad własnym dobrostanem. Na start przygotowaliśmy 5 programów dotyczących następujących zagadnień: uważności, stresu, zdrowej pracy, asertywności i równowagi cyfrowej. Poniżej opisy programów i rejestracja. Do zobaczenia!


Być sobą. Asertywność [od 18.01. do 1.02.2023]

Asertywność to coś znacznie więcej niż sztuka mówienia „nie”. To raczej trudna sztuka bycia wiernym sobie, a zarazem troszczenia się o innych. Przyznawania tak samo sobie, jak i innym praw do życia, wolności, rozwoju, przeżywania emocji. To też złoty środek, kiedy przeżywamy konflikty – tak by nie wpadać w pułapkę agresywnego dbania o swoje, ani lękowej uległości.

 • Spotkanie I: Szacunek dla siebie [18.01.2023, środa, godz. 9:00 – 11:00];
 • Spotkanie II: Obrona swoich granic [25.01., 9:00 – 11:00];
 • Spotkanie III: Autentyczność – bycie sobą [1.02., 9:00 – 11:00].
Być sobą. Asertywność [od 18.01. do 2.02.2023] ZAPISZ SIĘ NA MEET UP!

Cyfrowa równowaga

Obecnie, większość swojej pracy wykonujemy sami, w kontakcie głównie z cyfrową technologią, próbując łączyć domowe zacisze z domowym biurem. Wszystko to może zagrażać samopoczuciu, oraz harmonii między czasem pracy i odpoczynku. Jak więc zadbać o siebie i swój dobrostan, nie tylko ten cyfrowy (digital wellbeing)?

Cyfrowa równowaga ZAPISY NIEDOSTĘPNE

Program zdrowej pracy

Badania, laboratoria, wykłady, projekty, publikacje, raporty, egzaminy i prace studentów, kursy online… lista zadań nauczyciela akademickiego zdaje się nie mieć końca. Co więcej, zadania te zwykle nie mają określonych ram czasowych, a doba nie dzieli się na bloki: 8-16 praca, później dom, dzieci i czas wolny. Wszystkie te obowiązki zazębiają się, przenikają, i występują w układzie zdecydowanie rozproszonym. O tym, jak je wszystkie pogodzić, aby zachować balans pomiędzy pracą i życiem prywatnym będziemy dyskutować w ramach programu.

Program zdrowej pracy ZAPISY NIEDOSTĘPNE

Trening uważności. Mindfulness

Uważność to zdolność bycia w pełni obecnym. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga zatrzymania, skupienia oraz nabrania dystansu do własnych myśli, emocji i wyobrażeń.

Praktyka mindfulness łączy dziś współczesną naukę (np. ośrodek badawczy na Uniwersytecie w Oksfordzie) i różne tradycje duchowe. Sprawdza się w terapii stresu (Mindfulness Based Stress Reduction) i w codziennych poszukiwaniach bliższego kontaktu z samym sobą i innymi. Zapraszam na trening!


Przebieg programu: Trening uważności rozpoczyna się wspólnymi warsztatami. Następnie czeka Cię osiem tygodni, podczas których codziennie rano otrzymasz na swoją skrzynkę pocztową drobne ćwiczenie lub refleksję. Program uwieńczy spotkanie podsumowujące. Szczegóły poniżej:

 • Warsztaty na start: 7.10.2022 (piątek), godz. 9:00 – 11:00;
 • Tydzień I: o uważności na co dzień;
 • Tydzień II: o kontakcie z własnym ciałem;
 • Tydzień III: medytacje w codzienności;
 • Tydzień IV: o dystansie do swoich myśli;
 • Tydzień V: o akceptacji;
 • Tydzień VI: o życzliwości;
 • Tydzień VII: o podejściu do pracy;
 • Tydzień VIII: o tym, co dalej.
 • Spotkanie podsumowujące: 2.12.2022 (piątek), godz. 9:00 – 11:00.
Trening uważności. Mindfulness [od 7.10. do 2.12.2022] ZAPISY ZAMKNIĘTE

Oswajanie stresu

Początek nowego roku akademickiego może być jednym z najbardziej stresujących momentów dla nauczyciela akademickiego. Powrót do rytmu pracy, wyzwania organizacyjne i dydaktyczne, pośpiech i cała paleta najróżniejszych emocji na co dzień. Wszystko to, może powodować podniesienie poziomu hormonów stresu w nas. Podczas serii spotkań przybliżymy sobie rozumienie zjawiska stresu i to, jak oswoić jego obecność, aby nie czyniła nam szkody. Oto szczegóły:

 • Spotkanie I: Stres w naszym ciele [3.11.2022, czwartek, godz. 9:00 – 11:00];
 • Spotkanie II: Stres i regulacja emocji [10.11., 9:00 – 11:00];
 • Spotkanie III: Trening antystresowy [17.11., 9:00 – 11:00].
Oswajanie stresu [od 3.11 do 17.11] ZAPISY ZAMKNIĘTE