Safe Exam Browser (SEB) – instrukcja

Tutorial

Safe Exam Browser (SEB) – instrukcja dla prowadzących

Safe Exam Browser (SEB) to bezpieczna przeglądarka egzaminów. Podczas rozwiązywania testów/ egzaminów online, studenci mają zablokowaną nawigację i przełączanie się do innych aplikacji. Dzięki temu realizacja egzaminów/testów jest dodatkowo zabezpieczona.

SEB została dodana do Uczelnianej Platformy e-Learningowej AGH. Dzięki temu możesz wykorzystać ją do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonych testów online.

Poniżej zamieszczono krótką instrukcję instalacji, konfiguracji i wykorzystania SEB na platformie UPeL. Więcej informacji znaleźć można tutaj.

1. Załóż egzamin/test i aktywuj SEB

a) stwórz egzamin/test na platformie UPeL (aktywność “Test/Quiz”)
b) przy aktywności Test (Quiz) na swoim kursie, kliknij Modyfikuj/Edytuj ustawienia
c) w zakładce Dodatkowe ograniczenia podejść do testu kliknij Pokaż więcej … a następnie w Zabezpieczenia przeglądarki wybierz Wymaga się stosowania Safe Exam Browser. W efekcie Test (Quiz) będzie można uruchomić jedynie przy pomocy SEB.

d) skopiuj link (adres URL) do egzaminu/testu

2. Zainstaluj SEB:

SEB to osobna przeglądarka, jak Chrome czy Firefox, a nie wtyczka do przeglądarek.
Pobierz i zainstaluj najnowszą wersję przeglądarki: https://safeexambrowser.org/download_en.html

3. Skonfiguruj SEB dla egzaminu/testu:

a) uruchom konfigurator:

– dla Windows – urucham program SEB Config Tool domyślnie zainstalowany w katalogu: C:\Program Files (x86)\SafeExamBrowser,

– dla iOS – uruchom program SafeExamBrowser, a następnie w górnym menu otwórz zakładkę SafeExamBrowser, a w niej Preferences

b) w pierwszej zakładce General uzupełnij pole Start URL skopiowanym wcześniej linkiem do egzaminu/testu (dla iOS kliknij Paste from saved clipboard)

c) w drugiej zakładce Config file zaznacz Use SEB settings file for … na configuring clients oraz zaznacz Allow to open preferences window on client (MAC). Zapisz ustawienie, klikając na dole Save Settings As. Efektem będzie wygenerowanie i zapisanie, w wybranym przez Ciebie katalogu, pliku konfiguracyjnego *.seb.

d) wyjdź z konfiguratora, kliknij dwukrotnie w zapisany plik i przetestuj wejście do testu

e) wyślij studentom zapisany plik konfiguracyjny *.seb wraz z informacją, że muszą sobie go zapisać, zainstalować SEB oraz przystąpić do testu, klikając dwukrotnie w otrzymany plik.

W drugim tutorialu zamieszczamy krótką instrukcję, jaką możesz wysłać do studentów.

4. Zresetuj ustawienia SEB dla nowych testów pod iOS

Jeśli chcesz przygotować kolejny test dla innej grupy studentów, musisz zresetować dotychczasowe ustawienia:

– po utworzeniu nowego testu na UPeL, skopiuj adres URL tego testu

– po uruchomieniu SEB (z aplikacji lub pliku *.seb) uruchomiony zostaje ostatni zapamiętany test z adresu zapisanego w pliku konfiguracyjnym *.seb.

– w górnym rogu kliknij w menu Safe Exam Browser i wybierz Preferences

– skasuj ręcznie istniejący adres Start URL i wklej tam adres URL do drugiego testu, lub korzystaj z Paste …. Następnie zapisz plik (Save setting as – tak jak poprzednio przy wcześniejszym teście) i zapisz konfigurację *.seb. To jest już nowa konfiguracja dla nowego testu, którą musisz wysłać do studentów.