Przegląd linków o e-learningu #3

Karolina Grodecka

08.04.2013

Artykuł opublikowany 11 lat i 18 dni temu.

1. W ramach certyfikowanych szkoleń z zakresu e-learningu uprawniających pracowników i doktorantów AGH do prowadzenia zajęć w trybie online, opublikowaliśmy wywiad panią Beatą Dulian, lektorem w Studium Języków Obcych AGH, autorką dwusemestralnego kursu języka francuskiego. Pani Beata jest praktykiem i w wywiadzie dzieli się dotychczasowym doświadczeniem z prowadzenia lektoratu w formule mieszanej – tym co się w praktyce sprawdziło się on-line, co nie działa, jak reagują studenci.

1. edX staje się coraz bardziej otwarty. Zespół rozwijający platformę edX ogłosił plany otwarcia swojej platformy. Już w czerwcu uniwesytety tworzące edX otworzą platformę  edX Studio – narzędzie do tworzenia kursów; edX101 – kurs online na temat tego jak uczyć na kursie otwartym w ramach edX oraz narzędzie do organizacji procesu oceniania na MOOC-ach.

1. W czwartek, 11 kwietnia o godz. 18:00 kolejny webinar nt. projektowania szkoleń e-learningowych realizowany w ramach projektu e-learning365.pl.  Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.

1. W serwisie otwartezasoby.pl pojawiły się przykłady otwartych zasobów edukacyjnych do wykorzystania w poziomie edukacji wyższej, np. OpenIntro – otwarte zasoby do matematyki i statystyki czy Boundless – portal z 18 podręcznikami akademickimi do algebry, biologii, chemii i innych przedmiotów.

1. JISC opublikował raport o masowych otwartych kursach e-learningowych w szkolnictwie wyższym – MOOCs and Open Education: Implications for Higher EducationRaport ma pomóc w lepszym zrozumieniu zjawiska masowych kursów online w kontekście większej otwartości świata akademickiego.

1. Do 15 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia na 2 interdyscyplinarną Szkołę Letnią, której temat to projektowanie angażującej przestrzeni nauki , która odbędzie się 13-16 czerwca 2013 r. w Helsinkach. Szkoła jest organizowana przez Helsinki Metropolia University of Applied Sciences. Szczegóły zgłoszenia tutaj.

1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uruchomił rekrutację na nowy kierunek studiów – Humanistyka 2.0, który kładzie nacisk na zmiany w zjawiskach społecznych i komunikacyjnych wywiera korzystanie z nowych mediów i technologii. Kierunek oferuje studentom kilka ciekawych specjalności: e(pisarstwo) i edytorstwo komputerowe, dziennikarstwo internetowe i social media, społeczeństwo informacji i cyfryzacji oraz badanie i projektowanie gier.

1. Po kilku latach intensywnych doświadczeń projekt UK OER prowadzony przez brytyjski JISC CETIS wydał ich podsumowanie ze stosowaniem rożnych technologii tworzenia i wspierania powstawania Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Książka skierowana jest do zaawansowanych czytelników zainteresowanych doświadczeniami z wdrażania dużego narodowego programu OZE. [za Creative Commons]