Opracowanie: Karolina Grodecka
W dwóch słowach
Metoda World Cafe określana bywa jako rozmowa stoliczkowa, rozmowa kawiarniana lub metoda kawiarnianej atmosfery. Ma na celu wymianę pomysłów, opinii i oczekiwań zainteresowanych osób. Metoda świetnie sprawdza się jako narzędzie do facylitacji aktywnej dyskusji i pracy z dużym zespołem. Może być ciekawym sposobem przełamania rutyny zajęć, zarówno dla uczących się słuchaczy, jak i osób prowadzących.
Zdaniem autorów skupionych wokół społeczności World Cafe, ta metoda to coś więcej niż narzędzie, proces czy technika. To sposób myślenia i nowe spojrzenie na przebieg rozmowy o ważnych kwestiach. Osoby studiujące pracują w grupach i dyskutują na kluczowe tematy składające się na dane zagadnienie. Po określonym czasie grupy przechodzą do kolejnych stolików aż do momentu, kiedy wszystkie grupy przedyskutują zaplanowane tematy.
World Cafe świetnie sprawdza się, gdy za cel stawiasz sobie:
- zaangażowanie osób uczestniczących w zajęciach w zebranie pogłębionych informacji o poszczególnych aspektach omawianego tematu,
- pogłębienie znajomości danego problemu,
- zebranie wstępnych pomysłów na rozwiązanie problemu,
- integrację osób studiujących.
Możliwość swobodnego przemieszczania się uczestników sesji World Cafe pomiędzy poszczególnymi stolikami stwarza świetną okazję do trenowania sprawności komunikacyjnych – prezentowania własnego punktu widzenia, obrony swego stanowiska za pomocą argumentów, łączenia i wzajemnego uzupełniania spojrzeń na omawiane tematy. Wspiera ćwiczenie umiejętności społecznych, w tym autoprezentacji, aktywnego słuchania, współpracy.
Do jakich form zajęć pasuje?
Metoda jest bardzo elastyczna – sprawdzi się zarówno w zajęciach ćwiczeniowych, jak i na wykładach.
Zakładając, że przy jednym stoliku powinny zasiadać jednocześnie minimum 4 osoby, po metodę tę warto sięgnąć, gdy mamy przynajmniej 12 uczestników. Górna granica oscyluje wokół 2000 osób (np. procesy partycypacyjne, konsultacje społeczne). Przy dużej liczbie uczestników tematy mogą powtarzać się przy kilku stolikach, tak aby w krótkim czasie umożliwić dużej liczbie osób udział we wszystkich stacjach tematycznych.
Przykład
Metoda World Cafe jest stosowana na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu jako metoda wspierająca wprowadzanie zmiany na poziomie systemowym.
Wspólnie z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego dyskutowano np. o nowoczesnym kształceniu, które odpowiada na potrzeby rynku pracy, jest praktyczne i interesujące dla młodego pokolenia. Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele Uczelni oraz podmiotów i organizacji z nią współpracujących, w szczególności: menedżerowie Rad kierunków, członkowie Rad kierunków, reprezentanci firm – szeroko rozumianego biznesu, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego oraz społeczność akademicka – pracownicy i studenci, dla których ważny jest proces kształcenia.
Więcej na temat tej inicjatywy poczytać można na stronie Uczelni.
Dowiedz się więcej
Strona społeczności World Cafe.
Wskazówki i zasady metody World Cafe (World Cafe Guidelines & Principles).
World Cafe w wydaniu stacjonarnym oraz online (synchronicznym i asynchronicznym).
Artykuły o metodzie World Cafe (3 części, link do części 1).