Refleksja – przegląd materiałów

Marta Stąporek

Artykuł opublikowany rok, 10 miesięcy i 27 dni temu.

W czerwcu przyglądamy się refleksji w uczeniu się i nauczaniu. Refleksja jest jedną z kluczowych kompetencji studenta i nauczyciela – to umiejętność metapoznawcza (myślenie o myśleniu) połączona z kreatywnością i krytycznym myśleniem.

Pierwsze publikacje na temat refleksji w procesie uczenia pojawiły się już w latach 30 XX w. (John Dewey), a temat wciąż jest aktualny i podejmowany zarówno przez teoretyków pedagogiki, jak i praktyków – nauczycieli szkół i uniwersytetów. Nie jest również obcy nam – spostrzeżeniami nt. refleksji dzieliliśmy się z Wami już w 2008 roku. Wciąż przyglądamy się temu zagadnieniu – w tym miesiącu skupiliśmy się na następujących aspektach:

Refleksyjna praktyka i refleksyjne nauczanie

dowiedz się:

Narzędzia pomocne w rozwijaniu umiejętności bycia refleksyjnym nauczycielem

Nauczyciel refleksyjny

Refleksyjność studentów