System do zapisywania i monitorowania osiągnięć dydaktycznych pracowników

Anna Bajer-Leńczowska

30.09.2023

Artykuł opublikowany 7 miesięcy i 4 dni temu.

W ramach projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”, numer umowy: MEiN/2022/DIR/1810,Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie zrealizowała zadanie:

Podjęte działania: Opracowanie założeń, prototypu oraz pilotażowe wdrożenie systemu do zapisywania i monitorowania osiągnięć dydaktycznych pracowników w kontekście oceny pracowniczej i potrzeb rozwojowych. Powołanie interdyscylinarnego zespołu (prac. nauk.-dyd. i specjaliści admi.). Identyfikacja interesariuszy i zdefiniowanie ich potrzeb w zakresie raportowania osiągnięć dydaktycznych. Opracowanie założeń funkcjonalnych systemu. Wdrożenie prototypu systemu i przeprowadzenie pilotażu: zebranie danych od prac. nauk-dyd. i ich analiza na potrzeby raportów w systemie jakości kształcenia. Opracowanie raportu i rekomendacji dot. dalszej rozbudowy systemu oraz sposobu analizy danych ilościowych i jakościowych w zespołach

Osiągnięte rezultaty: Mapowanie procesów związanych ze zbieraniem osiągnięć dydaktycznych. Opracowanie i przetestowanie systemu zbierania osiągnięć, identyfikacja luk oraz udoskonalanie procesu. Stworzenie portfolio osiągnięć dydaktycznych w formacie pozwalającym na dalszą obróbkę i rozwijanie. Objęcie systemem 447 prac. nauk-dyd. uczelni, 16 wydziałów w 9 obszarach (Szkolenia/kursy/staże; Programy/wymiany dydaktyczne; Wyróżnienia i nagrody dydaktyczne; Koordynacja pobytu/zajęć profesora wizytującego; Udział i koordynacja akcji promocyjnych; Współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami; Wpływ interesariuszy; Wkład w rozwój infrastruktury dydaktycznej; Udział studentów w pracach naukowych). Usprawnienie procedury raportowania osiągnięć dydaktycznych, mapowanie procesów i ustalenie ścieżki zapisywania osiągnięć. Produkty: 1) Opis założeń systemu 2) Raport końcowy “Uwagi i rekomendacje” 3) Wdrożony i przetestowany prototyp systemu oparty o MsForms 4) Baza 1940 rekordów.