Podział na grupy w kursie

Tutorial

Podział na grupy w kursie

Ustawienia na poziomie kursu

Aby grupy w kursie działały prawidłowo należy odpowiednio ustawić je w samym kursie. W tym celu wejdź do Ustawień. Znajdziesz je w górym menu kursu.

W formularzu ustawień wyszukaj zakładkę Grupy.

W tym miejscu możesz zdecydować o trybie podziału na grupy. W trybie Osobne grupy studenci z różnych grup nie widzą się wzajemnie (np. nie widzą  osób z innych grup na liście uczestników kursu, na forach nie widzą wypowiedzi studentów spoza swojej grupy itp.).
W trybie Widoczne grupy studenci widzą członków innych grup i ich aktywności, ale nie mogą wchodzić z nimi w interkacje, np. dyskutować na forum.

Dodatkowo możesz zdecydować czy podział na grupy ma być wymuszony czy nie. Przy wymuszonym trybie wszystkie aktywności na kursie będą realizowane w podziale na grupy. Ustawienie trybu grup przy poszczególnych aktywnościach będzie wtedy ignorowane.

Najczęściej stosowanym ustawieniem jest kombinacja: osobne grupy i niewymuszony podział. Daje on dużo swobody prowadzącemu, bo może zdecydować na poziomie każdej aktywności czy chce ją realizować w podziale na grupy czy nie. Natomiast jeśli wiesz, że cały kurs będzie tak prowadzony od razu w ustawieniach kursu wybierz kombinację osobne grupy i wymuszony podział.

Ustawienia na poziomie aktywności

W drugim kroku należy ustawić odpowiedni podział w wybranej aktwności – dla przykładu dla forum dyskusyjnego. Wejdź do ustawień forum i przejdź do zakładki Standardowe opcje modułów.

W trybie działania grup wybierz Osobne grupy i zapisz zmiany na dole formularza ustawień.

W rezultacie na forum pojawi się możliwość pisania postów w podziale na grupy lub do wszystkich uczestników. UWAGA: jeśli napiszesz do wszystkich uczestników, studenci z wszystkich grupy zobaczą posta, ale nikt nie będzie mógł na niego odpowiedzieć.