3. spotkanie DEDICO

Karolina Grodecka

04.11.2010

DEDICO_tubingenI jesteśmy już na półmetku projektu DEDICO, na świeżo po 3. spotkaniu, które tym razem odbyło się u naszego niemieckiego partnera – Volkshochschule Tübingen e. V. Podczas spotkania omawialiśmy najważniejsze kwestie dotyczące kursów e-learningowych na temat wolnego i otwartego oprogramowania. Po etapie pilotażowym i analizie wyników ewaluacji z czerwca, wyznaczyliśmy kierunki działań. Przede wszystkim skupiliśmy się nad przebudową kursów pod kątem uwag zgłoszonych przez osoby testujące. Najważniejszą zmianą jest zaprojektowanie uniwersalnego szablonu kursu (ram dla uczenia się), który można zaimplementować do każdego typu oprogramowania FLOSS. Ramy uczenia się wyznaczają ćwiczenia wg, których każdy z uczestników kursu będzie mógł zdobyć praktyczne umiejętności pracy z FLOSSem, które samodzielnie wybierze. Zatem model jest bardzo prosty: uczestnik wchodzi na kurs, otrzymuje listę narzędzi w podziale na funkcjonalności oraz gotowe “ramy uczenia się” według których uczy się, jak korzystać z narzędzi.

Zdecydowaliśmy, że dostarczamy środowisko dla uczących się, natomiast rezygnujemy z tworzenia treści. Nastawiamy się na re-use gotowych i dostępnych w sieci materiałów np. tutoriali, stron domowych z dokumentacją, forów, blogów, FAQ-ów. Drugą zmianą jest pomysł na uczenie się w parach. Studenci poprzez swoją aktywność na forum, samodzielnie szukają swojego partnera na czas trwania kursu. Może być to osoba, która chce nauczyć się tego samego programu lub która może oferować wsparcie, ponieważ sama jest ekspertem w korzystaniu z wybranych FLOSS-ów, ale chce opanować nowe.

Natomiast nie rezygnujemy całkowicie z tego, co zostało wypracowane w pierwszym etapie projektu. Gotowy kurs dla pakietu OpenOffice zostanie dostosowany do aktualnie przygotowywanych ram uczenia się, i będzie stanowić przykład kursu e-learningowego. Takie rozwiązanie może być pomocne dla osób, które po zakończeniu projektu będą chciały wykorzystywać opracowane w DEDICO materiały i adaptować je do swoich celów i/lub konkretnych programów. Będzie to możliwe ponieważ materiały te będą udostępnione na wolnych zasadach.

Z gotową ofertą kursów planujemy ruszyć z kursem w lutym. Jego realizacja zajmie około 2 miesiące. O rezultatach napiszemy w czerwcu 🙂