Dzień #1. Dzień dobry Trondheim!

Wojciech Baran

Artykuł opublikowany 2 lata temu.

Dzień #1. Dzień dobry Trondheim!

Nasze powitanie z Trondheim było doświadczeniem intrygującym i refleksyjnym, zwłaszcza dzięki osobie naszego przewodnika, nauczyciela akademickiego NTNU i wikinga w jednym, Robina Stockerta.

Oto miasto sięgające historią X wieku, pełne kolorowych drewnianych domków, fiordów, portów żeglarskich i rybackich, a zarazem techniczna stolica kraju.

Integracja uczelni i miasta
NTNU i Trondheim jako miasto zdają się być doskonale zgraną parą. Po pierwsze, Trondheim jest postrzegane jako przemysłowe i techniczne centrum Norwegii, a tradycja przemysłu, a wcześniej handlu, sięga samych początków tego miasta.

Uczelnia i władze miasta ściśle współpracują ze sobą na wielu polach. Studenci NTNU nie mają problemu z realizacją projektów, odbywaniem staży i praktyk w firmach czy laboratoriach technologicznych miasta. Jest to wręcz najważniejsza część ich zadań akademickich. Wspierane są ich pomysły na start-upy i innowacje. Studenci odwdzięczają się tym, że chętnie kontynuują życie w Trondheim już po zakończeniu studiów, zatrudniając się tu i rozwijając miasto już jako jego dorośli obywatele. Dla Trondheim uniwersytet NTNU jest wspólnym dobrem całego miasta, bez którego trudno je sobie wyobrazić, a majestatyczny główny budynek Uczelni góruje nad krajobrazem miasta, widoczny z prawie każdego jego zakątka w centrum Trondheim.

Być studentem w Trondheim
Trondheim to zdecydowanie miasto akademickie. Co szósty mieszkaniec miasta to student NTNU. Ze wszystkich uczelni norweskich, również to miejsce najczęściej przyciąga studentów i doktorantów zagranicznych. Dzieje się tak nie tylko ze względu na poziom nauczania, ale również ze względu na całe doświadczenie bycia studentem tutaj, do czego przykłada się wielką wagę.

Pielęgnowane są tradycje studenckich bractw i stowarzyszeń, które mają swoje rytuały, zasady członkostwa, rozwijają wspólne zainteresowania i dają poczucie wspólnoty i przynależności. Oferowane jest studentom również wiele aktywności pozaakademickich, związanych choćby ze sportem i turystyką. Przemyślane jest nawet widok z głównego budynku Uczelni, który pozwala objąć wzrokiem całe stare miasta, ale również zatokę, fiordy i wyznaczające horyzont, ośnieżone góry. Teren kampusu daje studentom wiele wolnej przestrzeni zielonej na spotkania i rozmowy. Studenci zapraszani są w ramach swoich do autentycznych projektów, które pozwalają im odczuwać głęboki sens i wartość swojej akademickiej nauki. Wszystko to sprawia, że studia w NTNU w Trondheim, to czas bardzo bogaty i pełen możliwości.