Dzień #2 wizyta studyjna w TU Delft

CeLiID AGH

Artykuł opublikowany 9 miesięcy i 29 dni temu.

Drugi dzień wizyty upłynął pod znakiem innowacji edukacyjnych. Pierwsza w tym dniu prezentacja poświęcona została Teaching Academy, której celem jest ułatwienie współpracy nauczycieli akademickich różnych wydziałów uniwersytetu i tym samym podnoszenia jakości kształcenia.

Innowacje edukacyjne to także przestrzeń – nowoczesne i samowystarczalne budynki uczelni, multimedialne sale wykładowe, przestrzenie do samodzielnej nauki dla studentów. Poznaliśmy w jaki sposób przeprowadzono modernizację kampusu uczelni, którą niejako wymogło kilka elementów, jak wprowadzenie blended learning w szerokim zakresie, stale wzrastająca liczba studentów i chęć zoptymalizowania wykorzystania już istniejących sal zajęciowych. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wprowadzano zmiany, jakie elementy brano pod uwagę, w jaki sposób przeprowadzono analizy w celu maksymalnej poprawy jakości infrastruktury i jej zarządzania, ujednolicenia standardów wyposażenia sal (np. multimedia, funkcjonalne meble), co jest istotne nie tylko z punktu widzenia osób prowadzących zajęcia, ale przede wszystkim stworzenia jak najlepszych warunków przekazywania wiedzy i nauki dla studentów. Mieliśmy również okazję zwiedzić kilka multimedialnych i multifunkcjonalnych sal wykładowych i ćwiczeniowych, obejrzeć strefy do samodzielnej nauki zaprojektowane z wielką dbałością i uwagą.

Kolejna część zajęć poświęcona została tematyce wsparcia nauczycieli w przygotowaniu przez nich kursów i zajęć (także on-line), rozwoju ich warsztatu edukacyjnego i pomocy we wprowadzaniu innowacji edukacyjnych, ale także ciągłego kształcenia. Zapoznaliśmy się także z europejskim modelem kształcenia mieszanego EMBED. Poznaliśmy założenia, sposoby projektowania i realizacji, refleksji i oceny kursów realizowanych w metodą blended learning.