E-podręcznik “Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne”

Marta Stąporek

Artykuł opublikowany rok, 11 miesięcy i 20 dni temu.

W repozytorium Open AGH e-podręczniki pojawiła się pierwsza publikacja w kategorii tematycznej geologia. Pracownicy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska – Anna Waśkowska, Jan Golonka i Tadeusz Słomka – opracowali e-podręcznik Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne.

Znajdziecie w nim omówienie podstawowych zagadnień wchodzących w zakres geologii – jednej z najważniejszych nauk o Ziemi – związanych z budową Ziemi, geotektoniką oraz z procesami endogenicznymi, czyli magmatyzmem, epejrogenezą, trzęsieniami ziemi oraz metamorfizmem. Przedstawiono tu genezę tych procesów, środowiska w jakich zachodzą, mechanizmy oraz ich efekty, ze szczególnym uwzględnieniem skał magmowych i metamorficznych. Wskazana została również komplementarność procesów geologicznych, które w czasie geologicznym wpływają na zmiany w konfiguracji Ziemi.

E-podręcznik udostępniany jest na licencji CC BY-SA 4.0 co pozwala na szerokie wykorzystanie zawartych w nim zasobów pod warunkiem wskazania autorstwa i udostępnienia oryginału lub modyfikacji na takiej samej licencji.

Dostęp do wszystkich naszych e-podręczników: strona www lub aplikacja.

__
Photo by Justin Leniger on Unsplash zmodyfikowane przez CeL AGH.