Co robimy

Trendy w nowoczesnej edukacji: MOOC

Trendy w nowoczesnej edukacji: MOOC

Od 2012 roku kursy typu MOOC są jednym z najgoręcej dyskutowanych tematów wśród edukatorów. I choć świat pełen jest ciekawych inicjatyw edukacyjnych, to właśnie idea masowych, otwartych, dostępnych online kursów podbiła serca żądnych wiedzy internautów z całego świata. Skąd się wzięły MOOCi i gdzie można znaleźć ciekawe przykłady? O tym w niniejszym wpisie.

Termin MOOC (Massive Open Online Course) został stworzony przez Dave’a Cormiera w odniesieniu do kursu “Connectivism and Connective Knowlegde”, który w 2008 roku poprowadzili George Siemens i Stephen Downes. Kurs był wyjątkowym eksperymentem. Po pierwsze był realizowany w formie o jakiej traktował, czyli bardzo konektywistycznie [1]. Po drugie autorzy do grupy 25 studentów Uniwersytetu w Manitoba (Kanada) zaprosili wszystkich, którzy mieli ochotę zrealizować tenże kurs online. W efekcie do tej niewielkiej grupki dołączyło ponad 2200 osób z całego świata.

W kolejnych latach pojawiały się w sieci różne eksperymenty i nowe pomysły na kursy, ale prawdziwy przełom nastąpił w latach 2011-2012 kiedy to mogliśmy zaobserwować eksplozję różnego typu platform oferujących kursy typu MOOC. Powstały wtedy między innymi Udacity, Coursera i edX.

MOOCi są jednym z rodzajów kursów online, natomiast to, co je wyróżnia to duże grupy studentów (liczone w setkach lub tysiącach osób). Większość kursów jest obecnie bezpłatna, wymagana jest jedynie rejestracja w portalu, przeważnie trwają 6-8 tygodni. Warte uwagi jest to, że inicjatywa jest wspierana głównie przez uczelnie wyższe i większość kursów tego typu to kursy na poziomie uniwersyteckim.

Od czasu pierwszego MOOCa zaproponowanego przez Georga Simensa i Stephena Downesa pojawiła się ogromna ilość kursów online. Kursy realizowane są w różnych formach, ale zawsze stanowią one logiczny zestaw atrakcyjnych materiałów, ćwiczeń i interakcji pomiędzy studentami oraz studentami a prowadzącym. Cały ruch wart jest uwagi, a różne podejścia oferowane przez uniwersytety z całego świata mogą być inspiracją we własnej pracy dydaktycznej.

Poniżej krótka lista portali, które oferują kursy na poziomie akademickim wyróżniające się jakością merytoryczną oraz zastosowanym podejściem metodycznym. Są to doskonałe miejsca na doświadczenie wartościowego e-learningu.

Udacity: https://www.udacity.com/

Coursera: https://www.coursera.org/

edX: https://www.edx.org/

Open2Study: https://www.open2study.com/

Iversity: https://iversity.org/

FutureLearn: https://www.futurelearn.com/

Canvas.net: https://www.canvas.net/

 

[1] http://www.elearnspace.org/Articles/connectivism.htm (dostęp 16.01.2015)

Photo by Domenico Loia on Unsplash

Dodaj komentarz