Co robimy

It’s complicated: życie społeczne nastolatków w sieci

It’s complicated: życie społeczne nastolatków w sieci

Badania etnograficzne życia społecznego nastolatków. Tyle, że życia społecznego w sieci. Obowiązkowa lektura dla socjologów (wiadomo!), dla edukatorów pracujących z nowymi mediami i dla rodziców (może przestaną się zamartwiać).danah boyd właśnie udostępniła swoją najnowszą książkę.

Nie potrafię napisać recenzji książki, której jeszcze nie przeczytałam, ale już to z lektury jej bloga, już to z pobieżnej lektury kilku rozdziałów wiem, że życie nastolatków w sieci jest naprawdę skomplikowane i koniecznie trzeba o tym przeczytać właśnie u danah. Nic nie jest takie, jakim się być wydaje Dorosłym. Czy jednak jest tak drastycznie inne od tego, czego doświadczały analogowe nastolatki, czy nie zmieniła się tylko scenografia? Autorka pisze o najbardziej widocznych (w mediach) tematach: nękaniu, uzależnieniach i prywatności. Pisze też o tych mniej widocznych, jak wykluczenie czy poszukiwanie własnej przestrzeni. Książka na pierwszy rzut oka napisana wartkim, prostym stylem dalekim od socjologicznego żargonu, z dużą ilością przykładów, popartych solidnymi danymi.

Lubię czytać osobiste, klarowne, wciągające notatki danah. Podoba mi się jej pomysł na totalny urlop od mejli (które wędrują do kosza podczas jej nieobecności) i jej podejście do własnej publikacji: dzielę się z tobą, możesz ją przeczytać za darmo (CC BY NC SA 3.0), ale jeśli chcesz docenić wysiłek wszystkich, którzy pracowali przy jej wydaniu oraz zaznaczyć, że to ważny temat – kup ją.

Photo by Daria Tumanova on Unsplash

Dodaj komentarz