Komunikacja i dialog na eTEE 2018

Agnieszka Chrząszcz

25.01.2018

Artykuł opublikowany 6 lat, 2 miesiące i 4 dni temu.

W pierwszym dniu Konferencji eTEE prof. Anna Turula z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie opowie o dialogu oraz roli technologii we wspieraniu  komunikacji.

Oto co pisze o swoim wystąpieniu:

“Nowe technologie zastępują ludzi w wielu różnych dziedzinach życia, również tych, które jeszcze jakiś czas temu wydawały się naszą wyłączną domeną. Jest więc tylko kwestią czasu, kiedy sztuczna inteligencja zacznie odgrywać znaczną rolę w edukacji, w tym uniwersyteckiej. Pytanie, które z pewnością wielu z nas zadaje sobie brzmi: jak znaczną? Wydaje się, że granicą – przynajmniej na razie – jest komunikacja, którą nazwę głęboką: wysoce zindywidualizowany dialog nauczyciela ze studentem, toczony z dużą dozą empatii po obu stronach, wieloaspektowy i dotyczący różnego rodzaju subtelności: znaczeniowych czy etycznych. W takim dialogu inteligentna maszyna wciąż jeszcze ustępuje nauczycielowi-człowiekowi. Nie oznacza to jednak, że człowiek nie może wykorzystać nowych technologii dla uzyskania lepszego, pełniejszego efektu takiej głębokiej komunikacji. W swoim wystąpieniu rozważę istotę zindywidualizowanego dialogu nauczyciela ze studentem i postaram się pokazać, w jaki sposób technologia może ten dialog wspomagać”.

Ramowy Program dostępny na stronie Konferencji