AGH w Koalicji Otwartej Edukacji

Karolina Grodecka

10.01.2011

Artykuł opublikowany 13 lat, 2 miesiące i 19 dni temu.

30 grudnia 2010 roku Akademia Górniczo-Hutnicza przystąpiła do Koalicji Otwartej Edukacji (KOED). To kolejny krok w kierunku wspierania otwartych rozwiązań w edukacji podjęty przez AGH.

Udział AGH w Koalicji to ważne wydarzenie. Zaangażowanie Uczelni w ruch otwartej edukacji i nauki ułatwi rozprzestrzeniania się dobrych praktyk w obszarze opracowywania i dzielenia się zasobami edukacyjnymi w środowisku akademickim. Wymiana efektów pracy może przyczynić się  do podniesienia efektów i jakości kształcenia. Z drugiej strony pozwala na budowanie mocnej strategii otwartości w Polsce.

Współpraca naszej Uczelni z Koalicją rozpoczęła się już ponad rok temu, przy okazji budowy Open AGH – pierwszego w Polsce uczelnianego repozytorium otwartych materiałów edukacyjnych opracowywanych przez pracowników i studentów AGH, które uruchomione zostało w styczniu 2010 roku. Podczas tworzenia Open AGH, Koalicja dostarczyła niezbędnego wsparcia w kwestiach prawnych (wybór licencji dla materiałów) oraz organizacji dostępu do zasobów.

AGH już od szeregu lat podejmuje inicjatywy, mające na celu otwieranie zasobów. Zaliczyć do nich można np. udostępnione przez nas kursy e-learningowe i publikacje o mediach społecznościowych na licencji CC BY-SA-NC, kursy przygotowawcze dla przyszłych studentów w ramach tzw. Roku Zerowego AGH, itp.

Mamy nadzieje, że nasze działania w kierunku wspierania otwartości zaowocują kolejnymi projektami uczelni wyższych na polskiej mapie otwartości.

3 thoughts on “AGH w Koalicji Otwartej Edukacji

1. witam

Koalicja Otwartej Edukacji, to interesujace, co nalezy spelnic by zostac przyjetym do grona?

“Koalicja Otwartej Edukacji jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem Koalicji jest budowanie, promocja i wszelka działalność na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych oraz wolności redystrybucji. KOED przez swoje inicjatywy wpływa na kształtowanie i promowanie otwartej edukacji w Polsce.”

Pozdrawiam , Ryszard

1. Witam, przystąpienie do Koalicji wiąże się z potrzebą prowadzenia projektów, angażowania się w inicjatywy wspierające rozwój idei otwartości w różnych obszarach – edukacji, nauki, oprogramowania, informacji publicznej. AGH przystąpiła do KOEDu z projektem Open AGH – pierwszym w Polsce uczelnianym repozytorium Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Dla Koalicji istotne jest, żeby instytucja, która chce przystąpić byłą pro-otwartości i oraz rozpowszechniała idee otwartości w swoich środowiskach.

Możliwość komentowania została wyłączona.