Co robimy

Akcja łatania Wikipedii

Akcja łatania Wikipedii

Akcja_BatutaPrzed chwilą wyczytałam, że polscy wikipedyści rozpoczynają nową akcję – BATUTA czyli Bezwzględną Akcję Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów.

W ciągu dwóch pierwszych tygodni lutego część aktywistów Wikipedii postanowiła pracować nad wiarygodnością internetowej encyklopedii. Armia BATUTY stawia sobie za cel uzupełnienie haseł o źródła, które były wykorzystywane przez autorów artykułów podczas ich tworzenia, a o których dodaniu zapomnieli. Idealnie byłoby gdyby dbanie o bibliografię stało się nawykiem wikipedystów.

Akcja przemawia do mnie w 100%, z oczywistych praktycznych względów podnoszenia wiarygodności. Względy osobiste pewnie także mają wpływ. Na studiach z racji kierunku byliśmy mocno 'tępieni' za brak lub złą konstrukcję bibliografii przeróżnych. Nawet przez chwilę przedmiotem mojej magisterki miały być badania nad współczynnikiem cytowalności bibliotekarzy naukowych reprezentujących jeden z ośrodków informacji w Polsce. A to procentuje 🙂

Priorytetem BATUTY jest weryfikacja starych artykułów. Na chwilę obecną wyłowiono ponad 50 najstarszych haseł, w których od kilku lat wiszą szablony z komunikatami domagającymi się źródeł. Nie mniej ważny jest wybór dziedzin wiedzy, w których brakuje informacji bibliograficznej.

Problem wiarygodności treści w sieci powraca jak bumerang. Zarzuty kierowane pod adresem Wikipedii to przede wszystkim mały wkład profesjonalistów czyli hasła pisane przez ludzi bez tytułów naukowych. Jednak w środowiskowej dyskusji nad poprawnością Wikipedii w stosunku do Encyklopedii Britannica padł remis. Co więcej Britannica około pół roku temu zapowiedziała przyjęcie podobnego modelu do obowiązującego w Wikipedii – aktywne współtworzenie haseł przez użytkowników. Ale do zupełnej swobody i mądrości 'tłumu' jeszcze trochę brakuje. Aby hasło napisane przez zwykłych użytkowników ujrzało światło dzienne, potrzebuje ostatecznej akceptacji uczonych redaktorów. Na stronach naszego bloga kilkakrotnie pisaliśmy już o kwestiach wiarygodności i potrzebie selekcji informacji online, więc nie czas, aby to powtarzać. Niemniej jednak widać pewną zmianę w podejściu obu encyklopedycznych gigantów.

Wypracowanie pozytywnego nawyku dodawania bibliografii (lub linkowania do źródeł jeśli są online) nie tylko w encyklopediach online, ale także w innych treściach, które publikujemy w sieci, to działanie zdecydowanie warte wspierania i samodzielnego stosowania. Póki co Armia BATUTY liczy tylko 5 osób. Każdy kto korzysta z Wikipedii (nawet jeśli robił to dotychczas tylko biernie) może się przyłączyć i podążać wg tempa i rytmu BATUTY 🙂

One thought on “Akcja łatania Wikipedii

Dodaj komentarz