Co robimy

Czy VLE to już historia? Debata

Czy VLE to już historia? Debata

Ciekawie zapowiada się konferencja ALT-C w tym roku. Wśród ponad 300 uczestników, będzie można posłuchać Gilly Salmon, Michaela Wesch, Diany Laurillard i wiele innych praktyków nowoczesnej edukacji. W związku z konferencją w sieci szczególnie głośno jest o sympozjum Is VLE dead?, podczas którego Steve Wheeler razem z Grahamem Attwellem, Jamesem Clay oraz Nickiem Sharratterem wezmą udział w debacie dotyczącej kształtu instytucjonalnego środowiska uczenia się online.

Weeler będzie bronił tezy postawionej w tytule debaty. Wg niego VLE nie jest dostosowane do rzeczywistych potrzeb uczących się. W większości VLE nie wykraczają poza funkcjonalności bardziej zaawansowanego systemu mailowego, który wpływa na negatywne doświadczenia uczących się.

Attwell zajmie stanowisko radykalne – VLE jest absolutnym przeżytkiem! Indywidualne środowisko uczenia się (PLE) to przyszłość kształcenia oferująca uczącym się możliwość stworzenia własnej przestrzeni nauki, odpowiedniej dla różnych potrzeby uczących się.

Kontrargumentować będzie James Clay oraz Nick Sharratt. Wg Clay’a VLE jako koncepcja nie jest jeszcze całkowitą historią, ponieważ może być istotną pomocą dla początkujących uczniów, nieobytych ze społeczną siecią. Zdaniem Clay’a VLE powinno ewoluować w stronę centralnego huba, skupiającego pozostałe narzędzia społecznościowe oraz treści edukacyjne (do podobnych wniosków doszli także M. Weller Martin w dyskusji z Sclaterem o czym pisałam tutaj).

Natomiast na drugim biegunie, w całkowitej opozycji do Atwella, znajdzie się Nick Sharratt z podobnie radykalnym argumentem broniącym VLE jako absolutnie koniecznego, stabilnego, wiarygodnego środowiska w którym uczenie się i nauczanie mogą być efektywnie realizowane.

Debata jest zaplanowana na drugi dzień konferencji – 8 września i potrwa ok 1,5 godziny (13.40-15.00 czasu brytyjskiego). Na blogu Clay’a znalazłam informację, że sympozjum będzie transmitowane (przy okazji polecam tamże obejrzenie zapowiedzi video nadchodzącej debaty). Na oficjalnej stronie konferencji o tym cisza. Zobaczymy. Jeśli się uda na pewno zdalnie będę się jej przysłuchiwać a najważniejsze głosy w dyskusji zostaną podsumowane na naszym blogu.

Natomiast już teraz można sobie zasubskrybować kanał na Twitterze, gdzie można śledzić komentarze prelegentów i uczestników pod tagiem #altc2009, a na blogach lub del.icio.us. pod tagiem altc2009.

Foto Lean Forward on Flickr https://www.flickr.com/photos/125135071@N06/

2 thoughts on “Czy VLE to już historia? Debata

Dodaj komentarz